دات نت نیوک
fa-IRen-US
X
تگ ها
تعریف استاندارد

کلمه استاندارد در اصل کلمه ای است انگلیسی و مترادف با پرچم و علم و شاید این وجه تسمیه از آن نظر بوده است که پرچم یا علم افراشته در میان لشکر به عنوان شاخص برای افراد لشکر بوده است و نشانی از پیروزمندی ویا شکست را به همراه داشته است این معنی هنوز در زبان انگلیسی باقی است.

تا کنون تعاریف مختلفی برای استاندارد کردن بیان شده است و هر یک از تعارف از دیدگاه خاص که شرایط مربوط به نوع حرفه و تخصص تعریف کننده باشند ارائه شده است. در ارتباط با مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران که مسئولیت قانونی تهیه و تدوین استاندارد های ملی را به عهده دارد ، استاندارد سازی عبارت است از تعیین و تدوین ویژگی های لازم در تولید یک فرآیند یا انجام یک خدمت.

 

  • تقسیم بندی استانداردها

استاندارد را میتوان با معیارهای متفاوتی دسته بندی کرد معیارهایی مانند زمینه کاربرد (صنعتی ، اقتصادی، تجاری، مدیریتی و ...) سازمان های توسعه دهنده (ANST,ASTM,ISO,DINو...) و یا معیارهای دیگری که نحوه دسته بندی را تغییر میدهند.

 

  • سطوح استانداردها

عمومی ترین دسته بندی استانداردها طبقه بندی آن ها بر مبنای سازمان های توسعه دهنده استاندارد می باشد در این دسته بندی ، استاندردهای هر دسته می توانند شامل تمام زمینه های کاربردی باشند

استاندارد کارخانه ای

 

این گونه استاندارد ها توسط کارخانه ها و برای استفاده در محل و ارائه همان محصول یا خدمت ارائه میگردند. عموما این نوع استاندارد ها بر مبنای فرآیند داخلی و اصول اجرایی و فنی داخلی یک کارخانه و مختص همان کارخانه و محصول تدوین میگردد . البته لازم به ذکر است که برای تدوین استاندارد های کارخانه ای فقط در نظر گرفتن شرایط داخلی کارخانه کافی نیست بلکه باید شرابط بیرونی اعم از مواد اولیه ، تعهدات و شرایط بازار نیز در نظر گرفته شود.

استاندارد انجمنی یا شرکتی

 

گاهی شرکت ها ، کارخانجات و یا مؤسساتی که در یک زمینه مشترک فعالیت میکنند (مثلا تولید ورق کارتن و کارتن) با ایجاد انجمن هایی اقدام به تدوین استاندارد هایی مربوط به کالا یا خدمات خود می نمایند که با عنوان استاندارد های انجمنی شناخته میشوند ازاین قبیل استاندارد ها میتوان به استاندارد های زیر اشاره کرد:

  • استاندارد ASTM : انجمن مواد و آزمون آمریکا
  • استاندارد ASME: انجمن مهندسین مکانیک آمریکا

استاندارد های منطقه ای

 

برخی از کشورها با اتکا به موقعیت مشترک خود با دیگر کشورهای دنیا از نظر فرهنگ ، صنعت ، جغرافیا و همچنین در نظر گرفتن منافع مشترک اقدام به تدوین و توسعه استاندارد هایی کرده اند که با توجه به مشارکت و زیر پوشش بودن چندین کشور که عموما از نظز جغرافیایی در یک منطقه قرار میگیرند استاندارد های منطقه های نامگذاری شده اند . نمونه هایی از این استاندارد ها عبارتند از :

  • CEN استاندارد های حوزه اتحادیه اروپا
  • ASMO سازمان عربی،اندازه شناسی، استاندارد سازی
  • ASRO سازمان منطقه ای استاندارد آفریقا

استاندارد های ملی

 

شاید بتوان گفت امروزه مورد مراجعه ترین استاندارد ها در ارائه محصول خدمات در هر کشور ، استاندارد های ملی آن کشور می باشد. به طور کلی بر مبنای اولویت ، اهمیت و فوریت با توجه به شرایط اقتصادی ، اجتماعی ، علمی ، فنی و نظایر آن تدوین می شوند معمولا این استانداردها با مشارکت متخصصین ، صاحب نظران و همه طرف های ذینفع یک زمینه تالیف و یا بر مبنای استاندارد های بین المللی موجود در آن زمینه تدوین و ارائه میکردند. نمونه هایی از این استانداردها عبارتند از :

  • ISIRI مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
  • BSI مؤسسه استاندارد بریتانیا

واردات انواع کاغذ وایت تاپ ،کرافت، مقوای دوبلکس و ایندربرد...

بخشی از محصولات ما

دستگاه فلکسو کارتن پنج رنگ

مشخصات فنی دستگاه : همراه با فیدر سان شامل پنج رنگ چاک روتاری اخال گیر استاکر

دستگاه فلکسو کارتن چهار رنگ

مشخصات دستگاه :همراه با فیدر سان  شامل چهار رنگ چاپ چاک روتاری آخال گیر استاکر 

دستگاه سینگل فیسر

مشخصات دستگاه:سینگل فیسر وکیومی حداکثر سرعت 150 متر در دقیقه فلوتهای دلخواه B-C-E

دستگاه رول استند

مشخصات دستگاه : تمام هیدرولیک

رول کاغذ

کاغذ های وایت تاپ و کرافت

رول کاغذ

تست لاینر و فلوتینگ

دستگاه دایکات فکی

روش دایکات برای برش انواع متریال در تعداد بالا و برای تولید انبوه استفاده میشود. از پلاستیک و ورقه های فلزی گرف...

دستگاه لمینت نیمه اتوماتیک

مایک استیل رییس انجمن فروشندگان ماشین آلات دست دوم انگلیس BUPMSA در مورد انتخاب بین ماشین نو و دست دوم نکته ای را م...